Ljubimci Forum Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
VeljaŤa 24, 2018, 10:44:47
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: U?ivajte u boravku na na?em forumu, zabavite se i educirajte kako bi i vama i va?im ljubimcima su?ivot bio lak?i i ugodniji. Posebnu pa?nju bismo vam htjeli skrenuti na Veterinarski kutak te na vrlo aktualnu temu Ne kupujte pse od ?vercera ili na farmama pasa.
O na?inu na koji forum funkcionira mo?ete vi?e nau?iti u podforumu O forumu, a molimo vas i da pa?ljivo pro?itate pravila foruma te se pona?ate u skladu s njima, tako da i dalje ostanemo najbolji, najve?i i najedukativniji forum o ku?nim ljubimcima u Hrvatskoj.

+  ljubimci-forum
|-+  NaŇ°e autohtono blago
| |-+  Pastirski i ov√®arski psi (Moderatori: bubica, Rijeka)
| | |-+  Moje cure: Moni i Kali
« natrag naprijed »
 Str: [1] 2 3 Dolje Ispis
Autor Tema: Moje cure: Moni i Kali  (Posjeta: 11410 )
kepica
User
**

Spol: Ženski

« : Rujan 12, 2010, 06:38:25 »

Odnedavno sam ponosna vlasnica male More. Stara je 4 mjeseca, predivna mi je i..
Htjela sam vam ispri√®ati kako je ljubimica stigla u naŇ°u obitelj. Da budem iskrena, √®itala sam forume, standarde, raspitivala se i zaklju√®ila: to nije pas za nas, pretemperamentan je, traŇĺi puno paŇĺnje, rada i sl., no najviŇ°e me mu√®ilo.. Kako da se izrazim, lai√®ki √¶u.. √ąinilo mi se da su preŇĺivahni i da se ne√¶emo mo√¶i nositi s njim..
No, unato√® mojem prigovaranju i pregovaranju, prije mjesec i pol kujica je stigla.. Sada shva√¶am da su sva moja stajaliŇ°ta o hrvatskim ov√®arima bila pogreŇ°na. To je jedna predivna, lako odgojiva pasmina (bar mi se √®ini, u mjesec dana je pohvatala dosta naredbi tipa: do√įi, sjedni, lezi, mirna, ne, clap, uz nogu, dolje - zna se zaletiti i sko√®iti na nas, a kako je vani, to je malo nezgodno kad pada kiŇ°a i sl., nadam se da razumijete). Ň to se ti√®e op√¶eg izgleda (koliko sam prou√®avala standard, gledala slike na forumima i √®itala komentare pojedinih pasa, tj. komentare njihovih karakteristika i mana), zasad ima najbolje predispozicije da izraste u jednog od ljepŇ°ih primjeraka svoje pasmine. Ne kaŇĺem to zato Ň°to je moja, ve√¶ zato Ň°to sam se uistinu potrudila prona√¶i sve dostupne podatke, sa 4 mjeseca mi ve√¶ ima izgled pravog odraslog hrvati√¶a jedino Ň°to je sada u fazi promjene zuba pa su se uha malo spustila (no, kaŇĺu da je to normalno jer kalcij potreban za dizanje uha ode zubi√¶ima i, da ne duljim - vi to ve√¶ ionako vjerovatno znate, dobiva suŇ°ene ljuske jaja da se to popravi)..
Nadalje, bila je i najmanje u leglu, koliko znam, to je za Ňĺenkice prednost..
Khm, sad dolazimo do problema, nema papire.. ZaŇ°to? Uzgajiva√®nica je registrirana (provjereni su od strane kinoloŇ°kog saveza, a i preporu√®ili su nam ih ljudi koji imaju njihove pse), uzgojem se bave ve√¶ 10ak godina, ne prodaju preko oglasa i sl., psi idu isklju√®ivo ljudima koji imaju Ňĺelju, znanje, sredstva i uvjete za drŇĺanje, no.. Vlasnik uzgajiva√®nice kaŇĺe da jednostavno ne postoji potraŇĺnja (tj., postoji potraŇĺnja, ali on ve√¶inu ljudi odbija jer smatra da nisu adekvatni za drŇĺanje doti√®ne pasmine tako da mu iz svakog legla ostanu 1-2 Ň°tenca koje on odgoji i prodaje s navrŇ°enih godinu - dvije, isklju√®ivo za rad, tj. za √®uvanje ovaca).. Zadnja 2 legla nije registrirao i sad.. Otac ima papire (ako sam dobro shvatila, on je kupljen u uzgajiva√®nici u √źakovu), majka nema.. Mogu li ja ikako ''isposlovati'' papire za svoju kujicu jer bih je jednog dana, kada za to do√įe vrijeme, Ňĺeljela pariti (mislila sam je napariti zato jer nam je vet rekao da je bolje imati 1 leglo pa je kastrirati - to se ispostavilo kao neto√®no; sad to Ňĺelim jer.. zbog malih predivnih bebacha poput nje).. Ovo Ň°to √¶u sad napisati √¶e zvu√®ati umiŇ°ljeno, ali ne Ňĺelim da ju napari neki seoski mjeŇ°anac kad je ve√¶ √®istokrvna (znam, znam, nema papire, nemam ju pravo nazivati √®istokrvnom). Stoga, molim vas za sve mogu√¶e savjete jer ona je, ne samo naŇ° √®uvar i naŇ° ponos, ve√¶ i naŇ°a velika ljubav.. Ň to biste vi na mome mjestu?!

Unaprijed hvala na vaŇ°im odgovorima!!

P.S. Svima bih Ňĺeljela preporu√®iti ovu pasminu. Nisam po√®etnik, znam Ň°to govorim, ve√¶ smo imali dobermana, njema√®kog ov√®ara i pekinezera, no hrvati√¶ je neŇ°to posebno.. Od samog po√®etka ima svoj red, zna da smije samo u hodnik ku√¶e (dalje ne), √®uva nam i ovce (tj. joŇ° se u√®i, ali ide joj   icon_biggrin), privrŇĺena je kao nijedan pas kojeg smo do sada imali. Ima veliku oku√¶nicu za tr√®anje (√®ak ''bere'' jabuke s nama, haha), nau√®ila se vrŇ°iti nuŇĺdu samo na jednom mjestu gdje je uo√®ila da nama odgovara.. Puno laje, uop√¶e ne grize, voli se igrati, Ň°etati i najbitnije, velika je maza.  pinklove1 Mogu napisati toliko toga, no post je ve√¶ dovoljno duga√®ak pa..

Pozdrav od Kepice i More (stavit √¶u i slikice naknadno - kada skuŇĺim ovaj link http://www.ljubimci-forum.com/index.php?topic=47512.0  icon_mrgreen)!!!

_______________________________________________________________________________ _____________

Prethodni dio je ve√¶ napisan na temi ''O hrvatskim ov√®arima'', no budu√¶i da mi je preporu√®eno da otvorim novu temu o Mori - evo nas!! Ň aljite savjete i pitajte me sve o mome malom zlatu, a ja √¶u vam s veseljem odgovarati..  love
-->
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2011, 12:12:32 Rijeka » Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #1 : Rujan 12, 2010, 07:19:18 »

Tu je joŇ° mala..

Uploaded with ImageShack.us
[/URL]
-->
Evidentirano

Eleonora
User
**

Die Freiheit spielt auf allen Geigen

« Odgovor #2 : Rujan 12, 2010, 07:21:04 »

ajme, ajme, kako je medena heart heart heart
prava mala loptica sa VEEELIKIM srcem u tom kovrèavom kaputiæu pusica pinklove1
pusica od seniorke Ankice. odakle ste?
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #3 : Rujan 12, 2010, 07:25:06 »

[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[img]

҆tene moje srameŇĺljivo..
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #4 : Rujan 12, 2010, 07:33:53 »

ajme, ajme, kako je medena heart heart heart
prava mala loptica sa VEEELIKIM srcem u tom kovrèavom kaputiæu pusica pinklove1
pusica od seniorke Ankice. odakle ste?

love love love

Iz Gorskog Kotra smo, mali gradi√¶.. Dugo za objaŇ°njavati (ve√¶ini).. Ako ŇĺeliŇ°, objasnim ti na pm..  srce

P.S. Evo joŇ° jedne slikice, tu se Morica ve√¶ malo okuraŇĺila.. Lovi leptiri√¶a i ignorira moj foti√¶..  icon_mrgreen
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #5 : Rujan 12, 2010, 08:00:39 »

[/URL]

Malo maŇĺenja.. I da, priznat √¶u vam, osim Ň°to sam je nau√®ila razne korisne naredbe, zna i jednu budalastu: ''Daj pusu!'' Khm, tada, naravno, dobijem pusu!!  heart heart heart
-->
Evidentirano

mrljac
User
**

« Odgovor #6 : Rujan 12, 2010, 09:29:06 »

Dobro dosli! lgh
Malena je pinklove1 pinklove1
 pusica
-->
Evidentirano

--------------------------------------------------
Eleonora
User
**

Die Freiheit spielt auf allen Geigen

« Odgovor #7 : Rujan 12, 2010, 09:53:19 »

Malo maŇĺenja.. I da, priznat √¶u vam, osim Ň°to sam je nau√®ila razne korisne naredbe, zna i jednu budalastu: ''Daj pusu!'' Khm, tada, naravno, dobijem pusu!!  heart heart heart

love3 lovers hearts elefant srce loveeye
naŇ°a daje puse i kad ju ne pitamo icon_lol pinklove1
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #8 : Rujan 12, 2010, 10:03:35 »

Dobro dosli! lgh
Malena je pinklove1 pinklove1
 pusica

Hvala na dobrodoŇ°lici i komplimentima!!  pusica

love3 lovers hearts elefant srce loveeye
naŇ°a daje puse i kad ju ne pitamo icon_lol pinklove1

Joooo, buba√®i mali privrŇĺeni..  clap  love3
-->
Evidentirano

njoko
Moderator
Manager

Spol: Muški

eeee njoko, njoko...

« Odgovor #9 : Rujan 13, 2010, 01:02:44 »

welcome

Drago mi je da nam se joŇ° jedan hrvati√¶ pridruŇĺia na forumu...
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #10 : Rujan 13, 2010, 02:29:18 »

welcome

Drago mi je da nam se joŇ° jedan hrvati√¶ pridruŇĺia na forumu...

merci
I meni je drago Ň°to sam predstavila naŇ°u kujicu!!  megahappy

Za sve koje zanima, evo joŇ° jedne njene slikice.. Mucek, tu joŇ° nije znala ni pravo sjesti.. Sad je ve√¶ sva umiŇ°ljena!!   icon_mrgreen nature-smiley-015

[/URL]

-->
Evidentirano

njoko
Moderator
Manager

eeee njoko, njoko...

« Odgovor #11 : Rujan 13, 2010, 08:51:40 »

Preslatka je pinklove1
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #12 : Rujan 14, 2010, 04:42:15 »

Preslatka je pinklove1

love3
-->
Evidentirano

Doajen
User
**

Lion, Lion...

« Odgovor #13 : Rujan 16, 2010, 08:35:08 »

hi smiley5
Otac ima papire (ako sam dobro shvatila, on je kupljen u uzgajiva√®nici u √źakovu), majka nema.. Mogu li ja ikako ''isposlovati'' papire za svoju kujicu
Stvar ti je u biti jednostavna; kada Mora napuni bar deset mjeseci, privedeŇ° ju na najbliŇĺi uzgojni pregled gdje se napravi ocjena prijedlog za HUR - hrvatsku uvjetnu rodovnicu. Zatim prijedlog ide na dva povjerenstva HKS-a. Ako oba daju "zeleno svjetlo", Mora dobije tetovir broj i po tetoviranju (ili √®ipiranju) rodovnica ti stiŇĺe u klub ili doma. Potom na slijede√¶em uzgojnom pregledu radiŇ° uzgojnu dozvolu i to je to. banger
Zvu√®i jednostavno, ali u praksi baŇ° i nije icon_lol

jedino Ň°to je sada u fazi promjene zuba pa su se uha malo spustila (no, kaŇĺu da je to normalno jer kalcij potreban za dizanje uha ode zubi√¶ima i, da ne duljim - vi to ve√¶ ionako vjerovatno znate, dobiva suŇ°ene ljuske jaja da se to popravi)..

Bilo bi ti pametnije davati MVP Pfizer ili bar najobièniji kostovit

-->
Evidentirano

ALL THOSE WHO BELIVE IN PSYCHOKINESIS, RAISE MY HAND...
kepica
User
**

« Odgovor #14 : Rujan 16, 2010, 09:54:12 »

hi

hi :smiley5:Stvar ti je u biti jednostavna; kada Mora napuni bar deset mjeseci, privedeŇ° ju na najbliŇĺi uzgojni pregled gdje se napravi ocjena prijedlog za HUR - hrvatsku uvjetnu rodovnicu. Zatim prijedlog ide na dva povjerenstva HKS-a. Ako oba daju "zeleno svjetlo", Mora dobije tetovir broj i po tetoviranju (ili √®ipiranju) rodovnica ti stiŇĺe u klub ili doma. Potom na slijede√¶em uzgojnom pregledu radiŇ° uzgojnu dozvolu i to je to. banger
Zvu√®i jednostavno, ali u praksi baŇ° i nije! icon_lol

Puno ti hvala na odgovoru!!  pusica
Ň to re√¶i? Ň to se mora, nije teŇ°ko.. Sve za moje malo  heart !
Uglavnom, sljede√¶ih cca. 6 mjesesci ionako niŇ°ta ne mogu poduzeti.. Nema problema.. Ok, postoji jedan, susjedov mjeŇ°anac se stalno dolazi k njoj igrati (kad se strga s lanca - uf Ň°to ne volim kada stavljaju ljudi pse na lanac  smiley6) i strah me je da ne  bums budu√¶i da sam pro√®itala da se pojedini hrvati√¶i znaju tjerati s ve√¶ 6 - 7 mjeseci!! NiŇ°, budemo joj kupili ga√¶ice - nema repi√¶a (ako to pomaŇĺe) ili, ne znam jeste li vi √®uli za to i kako to funkcionira.. Neke inekcije koje odga√įaju/prekidaju proces gonjenja kod kujica.. Meni se to baŇ° ne svi√įa, sve mi se √®ini da to radi neku hormonalnu neravnoteŇĺu u njihovim organizmima.. No, Ň°to mislite o tome?!

Bilo bi ti pametnije davati MVP Pfizer ili bar najobièniji kostovit

Ma mi doma smo ti ¬Ĺzabrijali¬Ĺ da sve vezano uz naŇ°e peseke bude prirodno (koliko je to mogu√¶e).. Svaki dan dobiju po 3 obroka, uredovno kuhana, sve u kombinaciji s mesom, tu i tamo dobiju dehidrat ili konzervu (Hill's - pokazao se  smiley10) i to kad ne stignemo pripremiti ¬ĹpoŇ°tene¬Ĺ obroke pa onako, nabrzaka dobiju to (imamo i mjeŇ°anku u tipu pekinezera, ona je seniorka i na 2 obroka je..)  icon_mrgreen
Da, ne znam ni Ň°to je to MVPPfizer - zvu√®i mi kao neka ja√®a prera√įevina (mi smo dobermanu, u ona vremena - prije 16 godina, nakon kupiranja, odrŇĺavali uha ¬Ĺpra√¶kom¬Ĺ - to je bilo homemade specijalno za njega  icon_biggrin icon_biggrin), no budu√¶i da se hrvati√¶ima prirodno diŇĺu mogli bismo probati s kosovitom.  lucky ?!

P.S. Svi koji iŇ°√®ekujete dodatne fotkice morat √¶ete malo pri√®ekati jer mi je tata otu√įio fotoaparat (tj, posudila sam mu ga  icon_mrgreen), a on je trenutno u inozemstvu pa..  punch

-->
Evidentirano

Str: [1] 2 3 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines
Marketing: oglaöavanje na forumu