Ljubimci Forum Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Studeni 23, 2017, 04:28:31
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: U?ivajte u boravku na na?em forumu, zabavite se i educirajte kako bi i vama i va?im ljubimcima su?ivot bio lak?i i ugodniji. Posebnu pa?nju bismo vam htjeli skrenuti na Veterinarski kutak te na vrlo aktualnu temu Ne kupujte pse od ?vercera ili na farmama pasa.
O na?inu na koji forum funkcionira mo?ete vi?e nau?iti u podforumu O forumu, a molimo vas i da pa?ljivo pro?itate pravila foruma te se pona?ate u skladu s njima, tako da i dalje ostanemo najbolji, najve?i i najedukativniji forum o ku?nim ljubimcima u Hrvatskoj.

+  ljubimci-forum
|-+  Naše autohtono blago
| |-+  Pastirski i ovèarski psi (Moderatori: bubica, Rijeka)
| | |-+  Moje cure: Moni i Kali
« natrag naprijed »
 Str: [1] 2 3 Dolje Ispis
Autor Tema: Moje cure: Moni i Kali  (Posjeta: 10988 )
kepica
User
**

Spol: Ženski

« : Rujan 12, 2010, 06:38:25 »

Odnedavno sam ponosna vlasnica male More. Stara je 4 mjeseca, predivna mi je i..
Htjela sam vam isprièati kako je ljubimica stigla u našu obitelj. Da budem iskrena, èitala sam forume, standarde, raspitivala se i zakljuèila: to nije pas za nas, pretemperamentan je, traži puno pažnje, rada i sl., no najviše me muèilo.. Kako da se izrazim, laièki æu.. Èinilo mi se da su preživahni i da se neæemo moæi nositi s njim..
No, unatoè mojem prigovaranju i pregovaranju, prije mjesec i pol kujica je stigla.. Sada shvaæam da su sva moja stajališta o hrvatskim ovèarima bila pogrešna. To je jedna predivna, lako odgojiva pasmina (bar mi se èini, u mjesec dana je pohvatala dosta naredbi tipa: doði, sjedni, lezi, mirna, ne, clap, uz nogu, dolje - zna se zaletiti i skoèiti na nas, a kako je vani, to je malo nezgodno kad pada kiša i sl., nadam se da razumijete).  to se tièe opæeg izgleda (koliko sam prouèavala standard, gledala slike na forumima i èitala komentare pojedinih pasa, tj. komentare njihovih karakteristika i mana), zasad ima najbolje predispozicije da izraste u jednog od ljepših primjeraka svoje pasmine. Ne kažem to zato što je moja, veæ zato što sam se uistinu potrudila pronaæi sve dostupne podatke, sa 4 mjeseca mi veæ ima izgled pravog odraslog hrvatiæa jedino što je sada u fazi promjene zuba pa su se uha malo spustila (no, kažu da je to normalno jer kalcij potreban za dizanje uha ode zubiæima i, da ne duljim - vi to veæ ionako vjerovatno znate, dobiva sušene ljuske jaja da se to popravi)..
Nadalje, bila je i najmanje u leglu, koliko znam, to je za ženkice prednost..
Khm, sad dolazimo do problema, nema papire.. Zašto? Uzgajivaènica je registrirana (provjereni su od strane kinološkog saveza, a i preporuèili su nam ih ljudi koji imaju njihove pse), uzgojem se bave veæ 10ak godina, ne prodaju preko oglasa i sl., psi idu iskljuèivo ljudima koji imaju želju, znanje, sredstva i uvjete za držanje, no.. Vlasnik uzgajivaènice kaže da jednostavno ne postoji potražnja (tj., postoji potražnja, ali on veæinu ljudi odbija jer smatra da nisu adekvatni za držanje dotiène pasmine tako da mu iz svakog legla ostanu 1-2 štenca koje on odgoji i prodaje s navršenih godinu - dvije, iskljuèivo za rad, tj. za èuvanje ovaca).. Zadnja 2 legla nije registrirao i sad.. Otac ima papire (ako sam dobro shvatila, on je kupljen u uzgajivaènici u Ðakovu), majka nema.. Mogu li ja ikako ''isposlovati'' papire za svoju kujicu jer bih je jednog dana, kada za to doðe vrijeme, željela pariti (mislila sam je napariti zato jer nam je vet rekao da je bolje imati 1 leglo pa je kastrirati - to se ispostavilo kao netoèno; sad to želim jer.. zbog malih predivnih bebacha poput nje).. Ovo što æu sad napisati æe zvuèati umišljeno, ali ne želim da ju napari neki seoski mješanac kad je veæ èistokrvna (znam, znam, nema papire, nemam ju pravo nazivati èistokrvnom). Stoga, molim vas za sve moguæe savjete jer ona je, ne samo naš èuvar i naš ponos, veæ i naša velika ljubav..  to biste vi na mome mjestu?!

Unaprijed hvala na vašim odgovorima!!

P.S. Svima bih željela preporuèiti ovu pasminu. Nisam poèetnik, znam što govorim, veæ smo imali dobermana, njemaèkog ovèara i pekinezera, no hrvatiæ je nešto posebno.. Od samog poèetka ima svoj red, zna da smije samo u hodnik kuæe (dalje ne), èuva nam i ovce (tj. još se uèi, ali ide joj   icon_biggrin), privržena je kao nijedan pas kojeg smo do sada imali. Ima veliku okuænicu za trèanje (èak ''bere'' jabuke s nama, haha), nauèila se vršiti nuždu samo na jednom mjestu gdje je uoèila da nama odgovara.. Puno laje, uopæe ne grize, voli se igrati, šetati i najbitnije, velika je maza.  pinklove1 Mogu napisati toliko toga, no post je veæ dovoljno dugaèak pa..

Pozdrav od Kepice i More (stavit æu i slikice naknadno - kada skužim ovaj link http://www.ljubimci-forum.com/index.php?topic=47512.0  icon_mrgreen)!!!

_______________________________________________________________________________ _____________

Prethodni dio je veæ napisan na temi ''O hrvatskim ovèarima'', no buduæi da mi je preporuèeno da otvorim novu temu o Mori - evo nas!!  aljite savjete i pitajte me sve o mome malom zlatu, a ja æu vam s veseljem odgovarati..  love
-->
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2011, 12:12:32 Rijeka » Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #1 : Rujan 12, 2010, 07:19:18 »

Tu je još mala..

Uploaded with ImageShack.us
[/URL]
-->
Evidentirano

Eleonora
User
**

Die Freiheit spielt auf allen Geigen

« Odgovor #2 : Rujan 12, 2010, 07:21:04 »

ajme, ajme, kako je medena heart heart heart
prava mala loptica sa VEEELIKIM srcem u tom kovrèavom kaputiæu pusica pinklove1
pusica od seniorke Ankice. odakle ste?
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #3 : Rujan 12, 2010, 07:25:06 »

[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[img]

Štene moje sramežljivo..
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #4 : Rujan 12, 2010, 07:33:53 »

ajme, ajme, kako je medena heart heart heart
prava mala loptica sa VEEELIKIM srcem u tom kovrèavom kaputiæu pusica pinklove1
pusica od seniorke Ankice. odakle ste?

love love love

Iz Gorskog Kotra smo, mali gradiæ.. Dugo za objašnjavati (veæini).. Ako želiš, objasnim ti na pm..  srce

P.S. Evo još jedne slikice, tu se Morica veæ malo okuražila.. Lovi leptiriæa i ignorira moj fotiæ..  icon_mrgreen
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/img]
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #5 : Rujan 12, 2010, 08:00:39 »

[/URL]

Malo maženja.. I da, priznat æu vam, osim što sam je nauèila razne korisne naredbe, zna i jednu budalastu: ''Daj pusu!'' Khm, tada, naravno, dobijem pusu!!  heart heart heart
-->
Evidentirano

mrljac
User
**

« Odgovor #6 : Rujan 12, 2010, 09:29:06 »

Dobro dosli! lgh
Malena je pinklove1 pinklove1
 pusica
-->
Evidentirano

--------------------------------------------------
Eleonora
User
**

Die Freiheit spielt auf allen Geigen

« Odgovor #7 : Rujan 12, 2010, 09:53:19 »

Malo maženja.. I da, priznat æu vam, osim što sam je nauèila razne korisne naredbe, zna i jednu budalastu: ''Daj pusu!'' Khm, tada, naravno, dobijem pusu!!  heart heart heart

love3 lovers hearts elefant srce loveeye
naša daje puse i kad ju ne pitamo icon_lol pinklove1
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #8 : Rujan 12, 2010, 10:03:35 »

Dobro dosli! lgh
Malena je pinklove1 pinklove1
 pusica

Hvala na dobrodošlici i komplimentima!!  pusica

love3 lovers hearts elefant srce loveeye
naša daje puse i kad ju ne pitamo icon_lol pinklove1

Joooo, bubaèi mali privrženi..  clap  love3
-->
Evidentirano

njoko
Moderator
Manager

Spol: Muški

eeee njoko, njoko...

« Odgovor #9 : Rujan 13, 2010, 01:02:44 »

welcome

Drago mi je da nam se još jedan hrvatiæ pridružia na forumu...
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #10 : Rujan 13, 2010, 02:29:18 »

welcome

Drago mi je da nam se još jedan hrvatiæ pridružia na forumu...

merci
I meni je drago što sam predstavila našu kujicu!!  megahappy

Za sve koje zanima, evo još jedne njene slikice.. Mucek, tu još nije znala ni pravo sjesti.. Sad je veæ sva umišljena!!   icon_mrgreen nature-smiley-015

[/URL]

-->
Evidentirano

njoko
Moderator
Manager

eeee njoko, njoko...

« Odgovor #11 : Rujan 13, 2010, 08:51:40 »

Preslatka je pinklove1
-->
Evidentirano

kepica
User
**

« Odgovor #12 : Rujan 14, 2010, 04:42:15 »

Preslatka je pinklove1

love3
-->
Evidentirano

Doajen
User
**

Lion, Lion...

« Odgovor #13 : Rujan 16, 2010, 08:35:08 »

hi smiley5
Otac ima papire (ako sam dobro shvatila, on je kupljen u uzgajivaènici u Ðakovu), majka nema.. Mogu li ja ikako ''isposlovati'' papire za svoju kujicu
Stvar ti je u biti jednostavna; kada Mora napuni bar deset mjeseci, privedeš ju na najbliži uzgojni pregled gdje se napravi ocjena prijedlog za HUR - hrvatsku uvjetnu rodovnicu. Zatim prijedlog ide na dva povjerenstva HKS-a. Ako oba daju "zeleno svjetlo", Mora dobije tetovir broj i po tetoviranju (ili èipiranju) rodovnica ti stiže u klub ili doma. Potom na slijedeæem uzgojnom pregledu radiš uzgojnu dozvolu i to je to. banger
Zvuèi jednostavno, ali u praksi baš i nije icon_lol

jedino što je sada u fazi promjene zuba pa su se uha malo spustila (no, kažu da je to normalno jer kalcij potreban za dizanje uha ode zubiæima i, da ne duljim - vi to veæ ionako vjerovatno znate, dobiva sušene ljuske jaja da se to popravi)..

Bilo bi ti pametnije davati MVP Pfizer ili bar najobièniji kostovit

-->
Evidentirano

ALL THOSE WHO BELIVE IN PSYCHOKINESIS, RAISE MY HAND...
kepica
User
**

« Odgovor #14 : Rujan 16, 2010, 09:54:12 »

hi

hi :smiley5:Stvar ti je u biti jednostavna; kada Mora napuni bar deset mjeseci, privedeš ju na najbliži uzgojni pregled gdje se napravi ocjena prijedlog za HUR - hrvatsku uvjetnu rodovnicu. Zatim prijedlog ide na dva povjerenstva HKS-a. Ako oba daju "zeleno svjetlo", Mora dobije tetovir broj i po tetoviranju (ili èipiranju) rodovnica ti stiže u klub ili doma. Potom na slijedeæem uzgojnom pregledu radiš uzgojnu dozvolu i to je to. banger
Zvuèi jednostavno, ali u praksi baš i nije! icon_lol

Puno ti hvala na odgovoru!!  pusica
 to reæi?  to se mora, nije teško.. Sve za moje malo  heart !
Uglavnom, sljedeæih cca. 6 mjesesci ionako ništa ne mogu poduzeti.. Nema problema.. Ok, postoji jedan, susjedov mješanac se stalno dolazi k njoj igrati (kad se strga s lanca - uf što ne volim kada stavljaju ljudi pse na lanac  smiley6) i strah me je da ne  bums buduæi da sam proèitala da se pojedini hrvatiæi znaju tjerati s veæ 6 - 7 mjeseci!! Niš, budemo joj kupili gaæice - nema repiæa (ako to pomaže) ili, ne znam jeste li vi èuli za to i kako to funkcionira.. Neke inekcije koje odgaðaju/prekidaju proces gonjenja kod kujica.. Meni se to baš ne sviða, sve mi se èini da to radi neku hormonalnu neravnotežu u njihovim organizmima.. No, što mislite o tome?!

Bilo bi ti pametnije davati MVP Pfizer ili bar najobièniji kostovit

Ma mi doma smo ti ½zabrijali½ da sve vezano uz naše peseke bude prirodno (koliko je to moguæe).. Svaki dan dobiju po 3 obroka, uredovno kuhana, sve u kombinaciji s mesom, tu i tamo dobiju dehidrat ili konzervu (Hill's - pokazao se  smiley10) i to kad ne stignemo pripremiti ½poštene½ obroke pa onako, nabrzaka dobiju to (imamo i mješanku u tipu pekinezera, ona je seniorka i na 2 obroka je..)  icon_mrgreen
Da, ne znam ni što je to MVPPfizer - zvuèi mi kao neka jaèa preraðevina (mi smo dobermanu, u ona vremena - prije 16 godina, nakon kupiranja, održavali uha ½praækom½ - to je bilo homemade specijalno za njega  icon_biggrin icon_biggrin), no buduæi da se hrvatiæima prirodno dižu mogli bismo probati s kosovitom.  lucky ?!

P.S. Svi koji išèekujete dodatne fotkice morat æete malo prièekati jer mi je tata otuðio fotoaparat (tj, posudila sam mu ga  icon_mrgreen), a on je trenutno u inozemstvu pa..  punch

-->
Evidentirano

Str: [1] 2 3 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines
Marketing: oglaavanje na forumu