Ljubimci Forum Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Prosinac 12, 2018, 09:51:35
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: U?ivajte u boravku na na?em forumu, zabavite se i educirajte kako bi i vama i va?im ljubimcima su?ivot bio lak?i i ugodniji. Posebnu pa?nju bismo vam htjeli skrenuti na Veterinarski kutak te na vrlo aktualnu temu Ne kupujte pse od ?vercera ili na farmama pasa.
O na?inu na koji forum funkcionira mo?ete vi?e nau?iti u podforumu O forumu, a molimo vas i da pa?ljivo pro?itate pravila foruma te se pona?ate u skladu s njima, tako da i dalje ostanemo najbolji, najve?i i najedukativniji forum o ku?nim ljubimcima u Hrvatskoj.

+  ljubimci-forum
|-+  FCI III - Terijeri
| |-+  Sekcija terijera (Moderator: elf)
| | |-+  Parson Russell terrier VS Jack Russell terrier
« natrag naprijed »
 Str: [1] 2 3 ... 13 Dolje Ispis
Autor Tema: Parson Russell terrier VS Jack Russell terrier  (Posjeta: 91601 )
Hegy
Super user
**

Spol: Ženski

« : Studeni 25, 2003, 12:39:54 »

Evo mislim da je potrebno objasniti ukratko ono što većinu ljudi zbunjuje Parson? Jack? Isto? RAzličito? Kako, zašto gdje.... I da ne bude zabune meni su jednako dragi i jedni i drugi, moje srce već su odavno zarobili...

Parson Russell terrier predstavlja orginalnu verziju starog radnog, foxterijera nastalog s jednim ciljem: lovom na lisice i predstavlja pravu verziju terijera kakvog je stvorio i želio velečasni Jack Russell u 18. stoljeću. Nastao je križanjem terijera iz tog doba, greyhounda i beaglea! Pas kojeg odlikuje neustrašivost, srčanost i neizmjerna energija.

Jack Russell terrier nastao je kao inačica Parson Russell Terijera nakon smrti velečasnog Jack Russella. Nastankom ove pasmine  korišteni su (navodno, nema dokaza za to) terijeri velečasnog Jack Russella, psi su bili strašno popularni u to vrijeme, pa se o  križanju nije vodilo puno brige, bilo je bitno što prije i što brže producirati ove psiće za prodaju! Jack Russell terijeri počinju se koristiti za lov na jazavce, i nastaju kratkonogi Jack Russelli. Sam velečasni Jack nikada, ali nikada nije želi niti imao afiniteta za taj lov! U krv Jack Russella uvodi se krv bull terriera i bulldoga, krv pasa s kojim velečasni nije htjeo imati nikakve veze i nije želio njihovu krv u svojim psima. Iako su i Jack R.T. navodno nastali od Parsona ipak se može reći da je otac JR terijera čovjek zvan Heinemann, a otac Parsona velečasni Jack Russell.
Engleski kinološki klub parson terijera imao je vrlo težak i mukotrpan put za priznavanje pasmine Parson Russell terijera jer je tržište bilo preplavljeno svakakvim psima - čak i crnim ''Jack Russellima'' što je notorna glupost jer ovi psi moraju biti većinom bijeli!!!,  niti sam kinološki klub Engleske nije točno znao razlikovati ova 2 tipa psa (nakon jednog od predanih zahtjeva za priznavanje pasmine Parson Jack Russell terijera, terijer klubu stigla je odbijenica u kojoj je uz ostalo pisalo da se odbija priznavanje pasmine Jack Russell terijer. Nakon toga odgovorni ljudi iz terijer kluba poslali su im odgovor da to potpuno razumiju jer oni niti nisu tražili priznavanje JRT već  Parson Russell terijera, a jedan takav renomirani kinološki klub sigurno zna razliku između Jack Russell i terijera Parsona.  icon_wink ! ), ali ljudi iz Parson kluba svojski su se trudili i u jesen 1989.g. odgovor je napokon bio pozitivan bila je priznata pasmina Parson Russell Terijer baš s razlogom da predstavlja pravu, orginalnu verziju iz 18. stoljeća i da se napravi razlika od tzv. miješanaca na tržištu poznatih pod imenom Jack Russell terrieri.

Parson Russell Terrier - FCI III, sekcija 1 - veliki i srednje veliki terijeri
zemlja porijekla - Velika Britanija
Jack Russell Terrier - FCI III, sekcija 2 - mali terijeri zemlja porijekla - Australija

Ne dajte se zbuniti zbog zemlje porijekla, orginalno potječu iz Engleske obje pasmine potekle su od velečasnog Jack Russella - od kujice Trump,  ali tijekom godina pasmina se počinje granati i rezultat toga je nastajenje 2 pasmine (što je gore opisano). Australija je zemlja porijekla  -JR-a stoga jer se Australijski kinološki klub prvi uhvatio posla i mukotrpnog rada oko priznavanja pasmine Jack Russell Terrier. Skoro se to dogodilo i s Parsonima, što je sramotno za pasminu koja orginalno potječe iz Engleske.

Slika 1. pretpostavlja se da bi ovo mogla biti kujica Trump - preteča današnjih Russella:

Slika 2. foxterijer Jock - terijer s kojim je velečasni pario svoje kujice da dobije Parsone

Slika 3. Usporedba današnjih foxterijera i Parsona (foxsa iz 18.st.)

Slika 4. i 5. oštrodlaki i kratkodlaki foxterijer

Slika 6. i 7. Jack  Russelli

Slika 8. Parson Russelli

ps. nerijetko možete naći u litraturi i na različitim web stranicama opis  psića pod imenom Jack Russell terijeri, a nakon toga kažu da su poznati i pod drugim imenom Parson Russell terijeri!??!?!!
-->
Evidentirano

Volim DoT! srce
Hegy
Super user
**

« Odgovor #1 : Studeni 26, 2003, 08:47:38 »

Parsoni mogu biti oštrodlaki ili kratkodlaki, tijelo mora biti većinim bijelo, s flekicama (crne, smeđe, limun) kije se obično nalaze na glavi i na korijenu repića. Kod ovih pasa izgled je nebitan, dlaka, počešljani ili ne, čisti ili prljavi - ono što je važno to je oblik njihovog tijela koje mora biti čvrsto, kompaktno.... snažno i mišićavo!

Parson Russell Terrier

Ovaj pas ime je dobio po svom kreatoru, svećeniku John Russellu. Taj čovjek bio je zaljubljenik u lov i za tu svrhu trebala mu je pomoć psa.Ali ne bilo kakvog psa, već malog, spretnog, brzog, hrabrog, pametnog,okretnog. No postoj li to? U to vrijeme odgovor je bio NE! 1819. godine J.Russell 'slučajno' sreće mljekara i njegovu kujicu Trump koja je bila ostvarenje svih njegovih želja (i preteča svih današnjih Parsona i Jack Russella). Trump je bila veličinom nalik na lisicu, imala je dominantnu bijelu boju tijela s crnom flekicom preko svakog oka i uha i na kraju repića. Svaki dio današnjeg psa Russella nije slučajan. Veličina mora odgovarati veličini lisice tako da mogu ići tamo gdje i lisica. Bijela boja dominira iz tog razloga da ih lovci ne bi zamijenili za lisicu i povrijedili ih, odnosno upucali ih. Tijelo im je snažno i mišićavo tako da mogu izdržati sve napore lova i trčanja i da imaju snage iskopati i uvući se u rupu za lisicom. Ono što je također prisutno a ne vidi se jest njihova hrabrost, neustrašivost i nadasve razboritost. Glas im je prodoran i dubok u slučaju ako se zaglave u nekoj rupi u žaru gonjenja lisice tako da ih lovac može locirati i iskopati. I Veličina repića prikladna je za povlačenje tj. za izvlačenje iz rupa.Iako ima dugu povijest ova pasmina priznata je tek nedavno: (Parson Russell Terrier).
I još bih dodala da velečasni Russell nije želio stvoriti pasminu već tip psa kakav mu je odgovarao za lov - lov na lisice, on je uzgajao foxterijere i mnoge druge i njih je izlagao, prodavao, velečasni se aktivno bavio kinologiijom, ali jedno nije htio: nije želio izlagati svoje terijere (danas su to Parsoni), jer je tvrdio da ako se ovi psi počnu uzgajati zbog izlaganja, uzgajanja i komercijalizacije da će izgubiti ono zbog čega ih je on prvotno stvorio, zbog toga on nikada ove pse nije izlagao niti je želio da to drugi rade! E da samo zna koliko je bio u pravu..

22.01.1990. The Kennel Club (Velike Britanije) priznaje ovu pasminu pod menom Parson Jack Russell Terrier.
F.C.I. (Federation Cynologique Internationale ) prihvaća ovu pasminu i tavlja je na privremenu istu 2.06.1990.
Trenutno ime Parson Russell Terrier postaje važeće 1999. od strane The British Kennel Club.
A pasmina je definitivno priznata i uvrštena u FCI standard 4.06. 2001. (FCI-Standard N°339 / 22. 06. 2001 / GB).

Ako želite ovog psa obratite pozornost na slijedeće:

Nivo energije ovog psa *****
Potreba za vježbom ****
Razigranost *****
Nivo privrženosti ***
!!Raspoloženje prema drugim psima **
!!Raspoloženje prema drugim životinjama *
Raspoloženje prema strancima ***
Jednostavnost dresure ***
čuvar *****
Zaštita **
Timarenje (ovisi o tipu dlake) */***
Tolerancija prema hladnoći ***
Tolerancija prema toplini ***
-->
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2006, 06:04:37 Hegy » Evidentirano

Volim DoT! srce
max
Administrator
Manager

« Odgovor #2 : Oľujak 18, 2005, 08:11:34 »

Citat: Gwyneeth
Ima li netko ovog psa ili nekakvog iskustva?
To je pas koji se jako svidja mojoj mami, uvijek ga je htijela imati..ali ja nekako ne volim terijere zbog te zivahnosti, tvrdoglavosti i toga sto (koliko sam vidjela)  se ne slazu dobro s drugim zivotinjama... E sada, mi vec imamo i psa i macku i ptice i miseve i ribe i svasta. I u stanu smo. Kako bi to izgledalo?
-->
Evidentirano

"Dogs are not our whole lives, but they make our lives whole!"
Kahuna
User
**

Ash, Magic Comet, Koraljni grebenčić

« Odgovor #3 : Oľujak 19, 2005, 12:55:52 »

imam ga u stanu /ju tocnije.
Dobila sam je kada je vec imala 8 mjeseci, a u stanu sam odprije imala macka od godine i nesto! Slozili su se u vrlo kratkom roku, sada su nerazdvojni. U stanu imamo i morski koraljni akvarij i voli kao macak dok ja radim nesto oko akvarija biti u blizini i uvijek zamjecuje ako je nesto novo stavljeno u nutra.
Pusta jako puno dlake, vrlo je tvrdoglava, svojeglava, ne podnosi vani niti jednog drugog psa (mali, veliki, muski, zenski...sve joj je isto i na sve laje), izbijegava djecu i ljude, nepopvjerljiva je prema svakome, a jako je prvivrzena mom dragom i meni, te macku. Ljudi koji dolaze cesce do nas, prihvati i njih, pa se da dragati, ali inace svakog izbjegava. Voli duge setnje, trcanje, igranje, nije bas odusevljena voznjom u tramvaju. Tako nakon duzeg vremena prihvati i neke od pasa koje susrece, ali nije bas da ih voli. Vrlo je aktivna, puna energije, zabavna, non stop u pokretu, skakanju...Vrlo je ostra i dobar je cuvar, cim cuje nesto pocne lagano rezati a ako neko dodje do vrata i laje!
Nije problematicna oko prehrane, ntit oko uredjenja dlake, kupanja. Dragog i mene  slusa (dosta dobro), ali to nije 100%. Na cesti ako auto ili biciklist krene na nas, ona je tu za obranu, izleti i sva se pokida od lajanje-inace ne da da nam itko nepoznat pridje. Nazovimo da je posesivna na nas!
Eto, toliko
-->
Evidentirano

www.artreef.net

Koraljni grebenčić-nove generacije                               Magic Comet

www.artreef.bloger.hr
Hegy
Super user
**

« Odgovor #4 : Oľujak 21, 2005, 08:19:27 »

Slažem se sa svim što je Jasenka napisala.... Ovi psi su fenomenalni, ali treba dobro promisliti da li ste za njih... Nikako se ne preporučuju kao odabir za prvog psa.. Oni su hiperaktivni, a ako im je dosadno onda su i destruktivni... malo štene vrlo je lako naučiti na suživot s ostalim ljubimcima.... njima treba puno aktivnosti i to različite, iste stvari vrlo brzo im postanu dosadne.... Najviše pozornosti treba posvetiti i socijalizaciji zbog svih prethodno opisanih karakteristika. No jedno je sigurno ukoliko netko uzme ovog psa više mu nikad neće biti dosadno.  icon_lol
-->
Evidentirano

Volim DoT! srce
Kahuna
User
**

Ash, Magic Comet, Koraljni grebenčić

« Odgovor #5 : Svibanj 13, 2005, 02:41:22 »

koliko sam citala o JRT-ovima, kada sam dobila svoju malenu, nekakav standard za JRT-ove je od visine 20 cm, pa valjda do 45...nisam zapamtila sada tocno koliko u visinu
Moja Kim je visoka 21 cm...
-->
Evidentirano

www.artreef.net

Koraljni grebenčić-nove generacije                               Magic Comet

www.artreef.bloger.hr
Viggo
User
**

« Odgovor #6 : Svibanj 28, 2005, 12:05:15 »

Odličan link na kojemu možete vidjeti jedne od najlijepših jack russell terijera na svijetu...
  http://www.geocities.com/myrmidoncansdell/index.html
-->
Evidentirano
Viggo
User
**

« Odgovor #7 : Lipanj 17, 2005, 01:54:46 »

Sve se može nabaviti, no problem je što ima Jack Russella i "Jack Russella". Sve ovisi o tome što vi želite...
Za sada nema registrirane uzgajačnice Jack Russell terijera u Hrvatskoj pa budite oprezni, svašta se želi prodati pod tu pasminu...
Mislim da će još neko vrijem najsigurnije biti ako ćete Jack Russell terijera nabaviti iz neke uzgajačnice izvana npr. UK, Belgija,Italija pa možda i Slovenija...
-->
Evidentirano
Nix
Maxi user

Spol: Muški

"Strike a pose"

« Odgovor #8 : Lipanj 18, 2005, 01:55:07 »

Da li se oni jos koriste u radu.... jel netko mozda kod nas polagao IPO ili kakav radni s Jackom ili parsonom? Nisam ih sretao na radnim manifestacijama a mislim da bi bilo super vidjet ta slatka stvorenja zivih boja medju tamnim radnim psima  icon_biggrin
-->
Evidentirano

dr.vet.med
Viggo
User
**

« Odgovor #9 : Lipanj 18, 2005, 05:46:04 »

fora fotke, za sve ljubitelje...

-->
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2006, 06:11:04 Hegy » Evidentirano
Viggo
User
**

« Odgovor #10 : Srpanj 25, 2005, 02:34:52 »

evo link za popis svih uzgajivačnica sa web adresama jack russell terriera u njihovoj zemlji nastanka... zgodno za prošvrljati i pogledati kakvih sve lijepih pasa ima down under...
http://www.dogzonline.com.au/breeds/breeders/jack_russell.asp
-->
Evidentirano
Hegy
Super user
**

« Odgovor #11 : Kolovoz 17, 2005, 09:55:51 »

Citat: Viggo
......jack russell terriera u njihovoj zemlji nastanka... zgodno

njihova zemlja nastanka je Engleska, a Australija je prva (prije engl) pokrenula postupak za priznavanje, tj. registraciju te pasmine.. icon_smile
-->
Evidentirano

Volim DoT! srce
Viggo
User
**

« Odgovor #12 : Kolovoz 26, 2005, 12:37:03 »

ma znam, krivo sam napisao origin im je Engleska, no country of development je Australija, što znači da je njihov današnji izgled i temperament usavršen down under icon_smile
-->
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2006, 06:13:19 Hegy » Evidentirano
oscar
Mini user
*

Spol: Muški

« Odgovor #13 : Rujan 07, 2005, 01:42:32 »

ovo je reć jack russell terrijer

www.extremefunnypictures.com/funnypic997.htm
-->
Evidentirano
Viggo
User
**

« Odgovor #14 : Rujan 30, 2005, 12:35:20 »

http://www.geocities.com/maria_mbe/jackparson.htm
još jedan koristan link, kako bi se bolje upoznale pasmine i uočile razlike izmedju jackova i parsona icon_smile
-->
Evidentirano
 Str: [1] 2 3 ... 13 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines
Marketing: oglašavanje na forumu