Ljubimci Forum Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Prosinac 12, 2018, 10:14:10
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: U?ivajte u boravku na na?em forumu, zabavite se i educirajte kako bi i vama i va?im ljubimcima su?ivot bio lak?i i ugodniji. Posebnu pa?nju bismo vam htjeli skrenuti na Veterinarski kutak te na vrlo aktualnu temu Ne kupujte pse od ?vercera ili na farmama pasa.
O na?inu na koji forum funkcionira mo?ete vi?e nau?iti u podforumu O forumu, a molimo vas i da pa?ljivo pro?itate pravila foruma te se pona?ate u skladu s njima, tako da i dalje ostanemo najbolji, najve?i i najedukativniji forum o ku?nim ljubimcima u Hrvatskoj.

+  ljubimci-forum
|-+  FCI III - Terijeri
| |-+  Sekcija terijera (Moderator: elf)
| | |-+  Bull terrier
« natrag naprijed »
 Str: [1] 2 3 ... 14 Dolje Ispis
Autor Tema: Bull terrier  (Posjeta: 72691 )
Fico
New user
*

« : Prosinac 29, 2003, 10:04:53 »

Bull terrier je engleska pasmina koja je nastala u devetnaestom stoljeću.Preci bulterijera su korišteni za borbe sa psima, medvjedima, bikovima, jazavcima i štakorima.Ljudi tadašnje Engleske odlučili su stvoriti psa koji bi sa još više uspješnosti obavljao gore navedena zadatke.Tako su križali bulldoga (stari engleski buldog koji nema baš velike sličnosti sa današnjim) i sada izumrlog Blac and Tan Terriera.
Htjeli su dobiti buldogovu hrabrost, neosjetljivost na bol i žestinu sa terijerovom brzinom, agilnošću i ubojitim instinktom.Dobili su ne baš lijepog psa, krivih nogu, nedefinirane boje, grubog izgleda ali neustrašivog i okretnog psa koji je pokazivao bezgraničnu odanost prema vlasniku i sposobnost u ringu.Ime mu je bilo Bull and Terrier.
Neki vlasnici tog psa koristili su ga u druge svrhe, čuvanje ovaca, lov i ubijanje štetočina.Jedan od njih bio je i James Hinks koji je križao Bull and Terriera sa White English Terrierom.On je bio mišljenja da gentleman onoga doba želi vjernog pratioca koji se razlikuje izgledom od drugih  pasa a stanju je obraniti vlasnika.Rezultat je bio bijeli Bull Terrier zvan "bijeli kavalir" .Hinks se je želio još više učiniti bulterijera elegantnim bez povijenih nogu i rafiniranog hoda.Spominje se da je u većoj ili manjoj mjeri u nastanku (rafiniranju) bulterijera sudjelovalo par pasmina neke u većoj neke u manjoj mjeri:dalmatiner, pointer, greyhound,foxhound i borzoi.Pasmina je službeno priznata 1888.g.
 a njegova kolor varijanta nešto kasnije.

BULTERIJER PRIPADA III-FCI GRUPI-TERIJERIMA

OPćI IZGLED:
Snažno gradjen, mišićav, dobro balansiran i aktivan pas, s odvažnim, odlučnim i inteligentnim izrazom.

KARAKTERISTIKE:
Bulterijer je gladijator medju psima pun vatre i hrabar. Jedinstvena osobina je glava specificnog oblika. Nezavisno od veličine pas mora izgledati muževno, a kuja ženstveno.

TEMPERAMENT:
Ujednačenog temperamenta, podložan disciplini. Iako je oštar prema psima, naročito je dobar prema ljudima.

VELIčINA:
Ne postoji ogranicenje u tjelesnoj masi i visini, ali trebalo bi da postoji impresija o maksimalnoj supstanci za veličinu psa u skladu sa kvalitetom i polom.Postoje primjerci od 18-40 kg., visine 42-56 cm.

BOJA:
a) za bijele-čista bijela dlaka, pigmentacije na koži oznake na glavi ne treba kažnjavati.

b) za obojene-boja dominira, sve ostale varijacije u boji su jednake, s tim što se preferira tigrasta.

Dozvoljena je i trobojnost. Točkaste oznake na bijeloj dlaci su nepoželjne, kao i plava boja i boja jetre.

DLAKA:
Kratka, polegla, podjednaka i oštra na dodir sa tamnim sjajem. Koža je zategnuta. Mekša podlaka može biti prisutna zimi.

GLAVA I LUBANJA:
Glava je duga, jaka i duboka, ali nije gruba. Gledano od naprijed glava je oblika jajeta i kompletno popunjena. Njena površina nema šupljina i praznina. Gornji dio lubanje je ravan izmedju ušiju. Profil je blago zaobljen unazad od vrha lubanje do vrha nosa, koji treba da bude crn i savijen prema dole. Nozdrve su dobro razvijene, a donja vilica duboka i jaka.

OčI:
Izgledaju uske, skriveno postavljene i trokutaste, dobro smještene u lubanji. Crne ili nešto više smeđe tako da izgledaju crne s probadajućim odsjajem. Razmak od vrha nosa do ušiju je nešto veći od razmaka od razmaka od očiju do vrha lubanje. Nepoželjne su plave ili djelimično plave oči.

UšI:
Male, tanke, blizu postavljene. Pas treba da je u mogućnosti da ih drži čvrsto uspravljene kad gleda gore.

USTA:
Zubi zdravi, čisti, jaki, dobre veličine, perfektno pravilni s kompletnim škarastim zagrizom. Usne su čiste i prikupljene.

VRAT:
Vrlo mišićav, dug, napet, sužava se od ramena do glave i nema slobodne kože.

PREDNJI DIO:
Ramena jaka i mišićava, bez opterećenja. Lopatice ravne i drže se blizu zida grudi i imaju vrlo naglašenu kosinu unazad, time se pravi skoro pravi kut s nadlakticom. Laktovi su pravi i jaki. Podlaktica je uspravna. Prednje noge imaju najjači tip okruglih kvalitetnih kostju, pas treba da stoji čvrsto na njima. Noge treba da budu perfektno paralelne. Kod odraslih pasa dužina prednje noge treba da je jednaka dubini grudi.

TIJELO:
Dobro zaobljeno svidljivom zaobljenošću rebara i dobrom dubinom od grebena do grudne kosti, tako da je prsna kost bliže zemlji nego želudac. Ledja kratka i jaka sa ledjnom linijom u blagom luku iza nivoa grebena. Dobro mišićave slabine. Donja linija od grudne kosti doželuca formira gracioznu krivu liniju na gore. Grudi široke kad se gledaju od naprijed.

ZADNJI DIO:
Zadnje noge su paralelene kada se gledaju od pozadi, butine mišićave, potkoljenica dobro razvijena. Koljeno dobro razvijeno, a potkolenica dobro zakutljena s kostima šaplja koje su kratke i snažne.

REP:
Kratak, nisko usadjen i nošen horizontalno. Debeo u korijenu i sužava se u finu točku.

KRETANJE:
Lako prelazi teren sa slobodnim lakim korakom sa tipičnom živahnošću. Kada kasa kretnje su mu paralelne. Na većim brzinama noge nisu više paralelne nego idu ka centralnoj liniji. Prednje noge izbacuje naprijed, a zadnje se kreću lako u kuku i savijajući se dobro u koljenu sa velikim potiskom.

šAPE:
Okrugle i kompaktne sa dobro prikupljenim prstima.
-->
« Zadnja izmjena: Rujan 02, 2006, 06:40:47 Georgia » Evidentirano
alma311
User
**

Spol: Ženski

« Odgovor #1 : Prosinac 29, 2003, 02:35:23 »

Kako se krecu cijene dobrih stenaca, mi vec par godina razmisljamo da uzmemo bijelog bulla, pa nikako.
CIm se rijesim stana, i kupim kucu najvjerojatnije ce biti prvi na listi nabavke.
Navodno zdravo i vrhunsko stene dode oko 1000 eura?

Je li istina da su bijeli bullovi skloni alergijama te me zanima da li se kod nas provode oni certifikati sto se tice iskakanja patelle?
-->
Evidentirano
Fico
New user
*

« Odgovor #2 : Prosinac 29, 2003, 02:43:00 »

Zdravo i vrhunsko štene ti košta 500 eura sa papirima a moj mužjak je pario kuju štenci (ako ih bude) će se prodavati za 1000 kn.Oboje imaju papire i odlično su ocijenjeni te su vrlo blage naravi.
Moj mužjak ima 24,5 kg a kuja 20 tako da su malo manjih uzgojnih linija.
U prirodi su ti sve bijele životinje sklone alergijama ali kod bullova ti je prednost to što su genetski vrlo zdravi a zbog njihove mišićave građe ja
nikad nisam čuo da imaju problema sa patelama.Najveći problem koji sam ja imao je povraćanje i proljev i to svega 2 puta u 2 godine
 tako što se zdravlja tiče oni su za mene broj  jedan.
-->
Evidentirano
Sistuh
Mini user
*

« Odgovor #3 : Prosinac 30, 2003, 01:15:07 »

Tak jefinto? Mraq! Moram reć i u ovom topicu da su najljepši terijeri, bull terijeri (barem meni), pravi sam zaljubljenik u tu pasminu i baš su mi cool....Naime....imam jednu pričicu o bull terijeru icon_biggrin ! Idem ja tako iz škole prije kojih godinu dana sa prijateljima i vidim na ulici, prekrasni, predivni (onakav iz snova), skrooooz bijeli bull terijer, čistokrvni, bez gazde, bez ogrlice, jadničak sam na cesti nešto njuška...Prijatelji su se usr**i od straha. Najviše me živciraju one priče o bull terijerima kak su ugrizli ovog i onog čovjeka, kak napravili ono, kak su napravili ovo i još to sve tolko preuveličaju da te priče na kraju nemaju niti smisla icon_rolleyes  icon_cry  :x  icon_evil ...I tako sam ja hrabra prišla tom psu i kad me je spazio tak mi je veselo počeo mahati repićem i čisto sam se iznenadila kakvo je to u stvari umiljato stvorenje željno ljubavi! Stvarno su mi prekrasni....molim te da javiš, svakak na forumu ako će se ta kuja okotiti! Pozdraf icon_wink
-->
« Zadnja izmjena: Oľujak 12, 2006, 10:39:43 Georgia » Evidentirano

"što sam više sa psima to bolje poznam ljude"
Ghode
Maxi user

« Odgovor #4 : Lipanj 13, 2004, 08:25:35 »

Može jedna anegdotica kako sam se ja upoznao s dotičnom pasminom? Ma naravno da može  icon_lol

Eto bilo je to prije nekih 12 godina dok sam gledao neki film na tv-u. Film je bio o psu (bull-u) koji je lutao (bar mislim tako, nekako se baš ne sjećam najbolje) i onda su ga dograbili neki ljudi koji su ga iskoristili za borbu u ringu, mislim da se borio s nekim velikim dlakavim (šarplaninac možda). Pas je bio bjeli s crnim okom. Jel se sjeća tko tog filma?

Inače kao pasmina su mi odlični, isto mi se sviđaju kao i pitovi - zbog mišićavog tjela i građe, a posebno neobična glava koja mi nalikuje na metak. Nikad ga nisam vidio uživo na nadam se da hoću

Evo ovaj mi se posebno sviđa, još su mi ljepi i crno bjeli  icon_wink

-->
« Zadnja izmjena: Oľujak 12, 2006, 10:42:52 Georgia » Evidentirano

LP
Nikola & Stela
Ghode
Maxi user

« Odgovor #5 : Lipanj 27, 2004, 05:53:10 »

Di su naši vlasnici bull terriera? Ništa se više ne piše, a mene zanima kako je s njima u vezi parenja, okota te jel imaju kakve bolesti ili nekaj.
-->
Evidentirano

LP
Nikola & Stela
vlado
User
**

« Odgovor #6 : Srpanj 01, 2004, 01:18:04 »

Citat: Fico
U prirodi su ti sve bijele životinje sklone alergijama ali kod bullova ti je prednost to što su genetski vrlo zdravi a zbog njihove mišićave građe ja
nikad nisam čuo da imaju problema sa patelama.Najveći problem koji sam ja imao je povraćanje i proljev i to svega 2 puta u 2 godine
tako što se zdravlja tiče oni su za mene broj jedan.

A sta se sa gluhocom (takodjer cescom kod bijelih pasa)? Cini mi se da sam procitao nesto i o osjetljivim bubrezima, kako ih ne treba pustat da leze na hladnoj podlozi. Takodjer se spominje da su skloni debljanju??? :?

Fico, kako je s odgojem? Znam da je pas pametan, ali citao sam da gubi volju kad treba ponavljat jednu te istu stvar. Zato je potreban drukciji pristup.

I da, zasto niko ne spominje minijaturne Bull terijere? Procitao sam u jednoj knjizi podatak da je pred kakvih 200 godina, kad su te aktivnosti bile popularne, neki Bull terijer od cini mi se 3 kg icon_exclaim u jednom mahu poubijao 50 stakora, sveukupno 5000 u "karijeri".
-->
Evidentirano
Ghode
Maxi user

« Odgovor #7 : Srpanj 01, 2004, 06:54:36 »

E točno sam ja htio postavit pitanje o mini bull terrieru jer sam slučajno naišao na njih na netu. Vele ljudi da nema velike razlike između njih, našao sam podatak koji govori da su visoki do 36 cm, a težina je od 7 kg do 25 kg. Dakle nije baš tak mini.

Ovo piše o veličini:
Height - 10 to 14 inches (26 to 36 cm). Weight - must be in proportion to the height.

Evo ga na slici
-->
Evidentirano

LP
Nikola & Stela
gea
User
**

« Odgovor #8 : Srpanj 03, 2004, 05:25:22 »

-->
Evidentirano
Biby
Mini user
*

Tilly in Jan

« Odgovor #9 : Srpanj 09, 2004, 09:34:13 »

Pozdravček!

Tudi meni so zelo všeč bullterrierjih, zato sem v stikih z raznimi lastniki bullterrierjev. Doma imam sicer psičko pasme Whippet vendar misliva s fantom v bližnji prihodnosti kupiti še kvalitetnega samčka pasme bullterrier. Tukaj pa par slikic iz bull piknika, ki smo bili v Zajčji in smo se dobili ljubitelji in lastniki bullterrierjev:

http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2875.jpg

http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2953.jpg

http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2925.jpg

http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2973.jpg

http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2956.jpg

LP, Mateja
-->
Evidentirano

Matea
Maxi user

FCR fan

« Odgovor #10 : Srpanj 09, 2004, 09:48:31 »

Prekrasni su! Baš ih je lijepo vidjeti ovako "na hrpi"... icon_smile

Nažalost, primjetila sam da puno ljudi ima neku odbojnost prema njima. Ne sjećam se kad sam zadnji put čula da je netko rekao da mu je bullterijer lijep :?  icon_sad
-->
Evidentirano

You may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Biby
Mini user
*

Tilly in Jan

« Odgovor #11 : Srpanj 09, 2004, 11:00:03 »

Pozdrav!

Matea; na žalost je malo ljudi, ki so jim všeč bullterrierji. icon_cry  :?  icon_cry  Vsi pravijo, da so podobni prašičom in da so napadalni. :x  :x  :x  Zato pa se v Sloveniji lastniki bullterrierjev trudijo to pasmo spraviti na dober glas, kajti ta pasma je res tako prijazna in ljubeča. icon_biggrin  icon_biggrin  Sicer moraš z malo bolj trdo roko ga vzgajati in imeti avtoriteto nad njim, vendar so vsi bullterrierji tako lepo vzgojeni, da ti noben nebi nič naredil.
Spoznala sem se z lastniki, tudi organizirali smo piknik in spoznala sem da ta pasma NI STRAH IN TREPET ampak, da je taka kot vse ostale. Itak pa je vse odvisno od lastnika kako vzgaja svojega psa.
 Moja psička se je prav lepo igrala z njimi in neznansko uživala v njihovi družbi!!!

?e par slikic iz piknika:

http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2928.jpg
http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2962.jpg
http://www.bullies-slo.com/galerija/albums/userpics/10001/normal_DSCN2970.jpg

LP, Mateja
-->
Evidentirano

Ghode
Maxi user

« Odgovor #12 : Srpanj 09, 2004, 11:28:27 »

Mateja (Biby) vidiš to se meni sviđa kod Slovenaca, svi su veoma susretljivi i svako malo plane tamo kod vas neki piknik s psima, tu kod nas DREK, ništa..nula...zero. A o klubovima da ni ne pričam  :x  .
Kaj se slikic tiče, najviše mi se sviđa onaj maleni crno bjeli, baš je slatki  icon_wink
-->
Evidentirano

LP
Nikola & Stela
Biby
Mini user
*

Tilly in Jan

« Odgovor #13 : Srpanj 09, 2004, 11:42:13 »

Pozdravček!
Tudi meni je najlepši črno-beli bullterrier.
Ime mu je Art in ima zelo simpatična lastnika. Njegov lastnik je naredil forum o bullterrierjih.
Meni je tudi všeč, da se lastniki in ljubitelji dobimo in da imamo piknik, kjer izvemo marsikaj zanimivega o pasmi in njihovih prigodah!!!
Naslov je:
http://www.bullies-slo.com/forum/

Art je še mlad kuža (5mesecev) in prihaja iz Hrvaške.
Lp, Mateja
-->
Evidentirano

topfield
Mini user
*

« Odgovor #14 : Listopad 13, 2004, 04:21:00 »

Lep pozdrav vsem ljubiteljem Bull Terrierjev in Bordojskih dog iz psarne Topfield (Slo)

lp Tanja, Davor
-->
Evidentirano

Str: [1] 2 3 ... 14 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines
Marketing: oglašavanje na forumu