Ljubimci Forum Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Studeni 18, 2018, 12:10:26
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: U?ivajte u boravku na na?em forumu, zabavite se i educirajte kako bi i vama i va?im ljubimcima su?ivot bio lak?i i ugodniji. Posebnu pa?nju bismo vam htjeli skrenuti na Veterinarski kutak te na vrlo aktualnu temu Ne kupujte pse od ?vercera ili na farmama pasa.
O na?inu na koji forum funkcionira mo?ete vi?e nau?iti u podforumu O forumu, a molimo vas i da pa?ljivo pro?itate pravila foruma te se pona?ate u skladu s njima, tako da i dalje ostanemo najbolji, najve?i i najedukativniji forum o ku?nim ljubimcima u Hrvatskoj.

+  ljubimci-forum
|-+  FCI I - Ovčarski i govedarski psi (osim Švicarskih govedarskih pasa)
| |-+  Sekcija njemačkih ovčara (Moderatori: Frenchi, JANA)
| | |-+  Radne i izložbene linije njemačkih ovčara
« natrag naprijed »
 Str: [1] 2 3 ... 10 Dolje Ispis
Autor Tema: Radne i izložbene linije njemačkih ovčara  (Posjeta: 65124 )
Mia007
Maxi user

Spol: Ženski

Dante & 9 krugova pakla

« : Prosinac 20, 2003, 11:44:44 »

IZLO?BENA vs. RADNA LINIJA
Između pojedinih primjeraka njemačkih ovčara ima velikih razlika(boja,građa tijela,jakost kostiju,duljina dlake,zatvorenost kuteva među udova),a još veće razlike se očituju između tzv. Radne i izložbene linije.Osnovne razlike između tih linija vidljive su i najvećem lajiku.Unajranijoj povijesti pasmine(kad je već bila priznata - oko 1900.-1940.)u uzgoju su bili pretežno primjerci sive boje i pokoji crni.Sivi sugodinama uzgoja i selekcije dobivali na pšeničnožutoj pigmentaciji.
    Selekcija se vršila s ciljem da se na potomke prenesu dobe ovčarske osobine,znači da su tadašnji uzgajači kao cilj imali stvaranje savršenog pastirskog psa:jakog da može obraniti stoku od vukova,inteligentnog za brzo i učinkovito učenje s umjerenom dozom agresivnosti,a dovoljno plemenitog da za svoju obitelj(u ovom slučaju su to bile ovce i pastir,a danas je to njegov gospodar).
    Mješajući sive primjerke sa crnima kroz godine se je formirao današnji oblik izložbenog psa.U to vrijeme dogodio se ,tada još neprimjetan, raskol pasmine na radnu i izložbenu liniju.Danas taj raskol potpuno dolazi do izražaja.Danas nije preporučljivo pariti radne s izložbenim psima jer se nikad nezna kakve će linije biti štenci.

RADNA LINIJA (sivci)
često vrlo neuglednog izgleda,pretežno sivi tj. boje vuka,do nedavno su sličili njemačkom ovčaru sa sredine 20.st.,ali danas se sve više moderniziraju pa mnogi imaju tjelesni oblik kao izložbeni primjerci.
Naj češće imaju nešto otvorenije kuteve,ali još uvijek tolerantne,prednji kutevi su im bolji od zadnjih(105stupnjeva i 75),a kod izložbenih je češće obratno.

Dlaka je boje vuka-siva ili crna,crna s pšeničnožutim oznakama na glavi,po prsima na unutarnjem i donjem dijelu nogu i s donje strane repa.Dlaka je nešto kraća nego kod izložbenih,ali to ne vrijedi za crne pse jer oni imaju duljinu dlake identičnu izložbenim primjercima i po mojem mišljenju ljepši su od sivaca.
Radna inteligencija je jače razvijena zbog tretiranja te linije kao radne i intenzivnog rada s tim psima,pa bi se moglo reći da to «imaju u genima», nagon za plijenom(rad na rukavu) je jače izražen.
Psi su u većini slučajeva temperamentniji od izložbenih,ali to ne znači da su izložbeni manje pogodni za rad.

IZLO?BENA LINIJA(crveni s crnim plaštom)
U današnje vrijeme su to većinom crveni psi sa crnim plaštevima,a ako se na izložbi pojavi kakav mali svijetliji pas,sudac u opisu odmah napominje da pas ima nedostatak pigmentacije(prije petnajstak godina su takvi psi bili uobičajeni).Kutevi su u većine tih pasa perfektno zatvoreni,pogotovo kod TOP pasa u Njemačkoj.U svijetu pa i kod nas došlo je do pojava da su kutevi prezatvoreni što otežava ili čak onemogučava normalno kretanje.Diok neki talijanski uzgajivači stvarno pretjeruju i muče jadne životinje samo radi biznisa stavljajući pse u priteze tzv. Kalupe za uspravno držanje i zatvaranje kuteva(takvi psi često pobjeđuju na izložbama zbog perfektnog izgleda koj po mojem mišljenju ne izgleda uopće prirodno.I sve je to njima dobro dok je pas mlad i uspješan,ali kad ostari to sve dolazi na vidjelo u lošem obliku za psa koj postane invalid i time beskoristan uzgajaču te ga on uspava ili da ne troši novac sam usmrti).Neki vlasnici njemačkih ovčara svoje pse prije ili za vpijeme izložbe boje posebnim bojama za pse npr. Na CAC Koprivnici 2002 radnog mužjaka Kalvina von Kapellenberga vlasnik je sprejaotakvom jednom bojom,ali to mu nije pomoglo jer je pobijedu odnio moj pas pa slijedi ? uzalud ti lickanje i bojanje kad sudac pravu vrijednost prepoznaje(barem neki).
Dlaka je 4 do 8 cm duga stime da varira na određenim dijelovima tijela.

-->
Evidentirano

Ljiljana
Our special friend

« Odgovor #1 : Prosinac 20, 2003, 03:33:37 »

IZLO?BENA vs. RADNA LINIJA??

Meni kao laiku za NjO ova dva psa gore i ova dva dolje su prekrasna, svaki na svoj način ... neovisno na boju, pa me zanima kojim oni linijama pripadaju, ova dva gore su izložbeni, a ovi dolje radni ili nisam dobro shvatila tekst?

Ovu sam dolje sliku ponovo postavila da pitam za ove kuteve na stražnjim nogama, mislim da se ono iz teksta o invalidnim psima u većoj životnoj dobi odnosi i na ovog psa, jer ne mogu zamisliti kako se pas s ovakvim kutevima moženormalno kretati?????

-->
Evidentirano
Mia007
Maxi user

Dante & 9 krugova pakla

« Odgovor #2 : Prosinac 20, 2003, 06:05:18 »

Unatoč tome što su se V2(2002)Champ von Dakota(prvi gornji) i VA2Timo von Berekasten (drugi gornji) natjecali na njemačkoj specijalki oni većim  dijelom pripadaju radnoj liniji,iako su "križanci"(čistokrvni su)radne i izložbene,jer kod takvih parenja u većini slučajeva prevladaju geni radne linije.Donja dva psa su tipični predstavnici radne linije.
-->
Evidentirano

ninaa
Our special friend

--> Mozzila <--

« Odgovor #3 : Prosinac 20, 2003, 10:23:33 »

Mia pa ti imas sve pripremljene  icon_lol
-->
Evidentirano

Vise informacija na nasoj web stranici!

Uzgajivacnica Americkih Stafordskih terijera  F.C.I. - 15/06
http://www.crvenamunjakennel.hr/index.htm
Mia007
Maxi user

Dante & 9 krugova pakla

« Odgovor #4 : Prosinac 22, 2003, 03:13:44 »

Imam na kompiću oko 1000 slika nj.o. ,a dok pročitaš 10 knjiga o psima općenito i nj.o,članak nije teško napisati. icon_wink
-->
Evidentirano

Mia007
Maxi user

Dante & 9 krugova pakla

« Odgovor #5 : Prosinac 23, 2003, 10:15:05 »

Evo ovo su vam ti jadni nj.o iz SAD-a,koji su dok su bili štenci nosili proteze.Moram ovo napisati,da ja takvog psa vidim na ulici nikad ne bi rekla da je to njemački ovčar već čista seoska đukela(mješanac nad mješancima),ali ipak ti psi u SAD-eu osvajaju najveće titule,čak i BIS-eve,što je kod nas rjetkost.
Debonair's Amistad

-->
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2006, 10:39:33 Mihaela » Evidentirano

Mia007
Maxi user

Dante & 9 krugova pakla

« Odgovor #6 : Prosinac 23, 2003, 10:17:38 »

OVI PSI BI KOD NAS BILI RADNI,ALI SU U SAD-EU IZLO?BENI.
-->
Evidentirano

ninaa
Our special friend

--> Mozzila <--

« Odgovor #7 : Prosinac 23, 2003, 07:28:08 »

Bas su ruzni  icon_rolleyes ja bi automatski zabranila takav uzgoj i iskljucila  icon_wink jer to nista ne valja ,,,ma joj pogledaj kakva je to kicma ,koliko primjecujem kad pas bude stariji sigurno ovakve kukove bi legli na pod i jadan pas ne bi mogao se kretati a pogotovo skakati uvis  icon_rolleyes joj bas izgleda jadno,,,

Mia ovaj prvi sto si napisala da je đekela(đukela)taj pas mi lici onaj u tvoj avatar  icon_redface  icon_rolleyes  icon_wink mislim da nije ,,ali lici mi na prvi pogled.
-->
Evidentirano

Mia007
Maxi user

Dante & 9 krugova pakla

« Odgovor #8 : Prosinac 24, 2003, 02:04:48 »

Znam da je đUKELA(ispravila sam se),ali sam za vrijeme pisanja krivo slovo pritisnula.
Samo mogu reći HVALA BOGU što su Europski uzgajivači uvidjeli da je to prijetnja cijeloj pasmini pa ne pare svoje kuje u SAD-eu.Ja mislim da bi ovo mogao biti još jedan raskol u pasmini ida bi se nj.o uskoro mogao dijeliti u podpasmine.
Da stvarno ovaj prvi pas uistinu sliči ovom na mom avataru,ali ovaj moj ipak ima malo prijateljskiji izraz lica.
-->
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2006, 10:35:05 Mihaela » Evidentirano

Horn
New user
*

« Odgovor #9 : Siječanj 04, 2004, 07:25:12 »

Interesira me u koju "vrstu" spadaju Njemacki ovcari koji uz dominantnu crnu boju, kao drugu boju imaju narancastu ili  crvenu boju? icon_rolleyes
-->
Evidentirano

Imam pasa.....neces vjerovati....
ninaa
Our special friend

--> Mozzila <--

« Odgovor #10 : Siječanj 04, 2004, 07:40:41 »

Citat: Ljiljana
Danas pretežući tip izložbenih NjO ima crno sedlište koje se proteže od ušiju do repa i kao drugu crvenu ili narančastu boju  icon_rolleyes  icon_rolleyes

To su izlozbeni ,,,,ali jedna stvar je bitna,,,, izgled i liniju ,naravno i boja ,,,ne smije imati blijedne boje,,pigment,mora biti sto izrazeniji i jako odlakan ,,ne previse da bi izgledao poput "dugodlakog"  icon_rolleyes
-->
Evidentirano

Horn
New user
*

« Odgovor #11 : Siječanj 04, 2004, 08:02:27 »

Osim sto se NJO dijele na izlozbene i radne, vidio sam da se dijele i na:
-kratke ostre dlake,
-duge ostre dlake i
-dugodlake.
Koji od njih uglavnom idu na izlozbe i kakve su razlike izmedju njih osim po duljini dlake? icon_cool
-->
Evidentirano

ninaa
Our special friend

--> Mozzila <--

« Odgovor #12 : Siječanj 04, 2004, 09:42:24 »

Duge ostre dlake,,,to je poludugidlaki,,idu na izlozbe jer cu cijenjeni i pozeljni.
Ima razlike ,,pa vidi se ,,,lijepsi i izrazeniji poludugidlaki,oko vrata na prsima , obrazima,butine ,na grebenu i repu na repu mora biti sto bogatije odlakanost.
-->
Evidentirano

Horn
New user
*

« Odgovor #13 : Siječanj 04, 2004, 10:17:47 »

O.K. Ninaa , ali me interesira da li ima razlika u karakteru i ponasanju. icon_cool icon_rolleyes
-->
Evidentirano

ninaa
Our special friend

--> Mozzila <--

« Odgovor #14 : Siječanj 04, 2004, 10:28:21 »

Nema razlike,,,isti su,,,pa to je ista pasmina . icon_wink
Karakter je sasvim isti bilo dugodlaki, kratkodlaki i poludugidlaki ,,,samo o vremenskim uvijetima zbog dlake i higijene.
 icon_razz
-->
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2006, 10:46:22 Mihaela » Evidentirano

Str: [1] 2 3 ... 10 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines
Marketing: oglašavanje na forumu