Ljubimci Forum Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Prosinac 12, 2018, 10:16:02
Forum Pomoć Traži Prijava Registracija
Novosti: U?ivajte u boravku na na?em forumu, zabavite se i educirajte kako bi i vama i va?im ljubimcima su?ivot bio lak?i i ugodniji. Posebnu pa?nju bismo vam htjeli skrenuti na Veterinarski kutak te na vrlo aktualnu temu Ne kupujte pse od ?vercera ili na farmama pasa.
O na?inu na koji forum funkcionira mo?ete vi?e nau?iti u podforumu O forumu, a molimo vas i da pa?ljivo pro?itate pravila foruma te se pona?ate u skladu s njima, tako da i dalje ostanemo najbolji, najve?i i najedukativniji forum o ku?nim ljubimcima u Hrvatskoj.

+  ljubimci-forum
|-+  FCI III - Terijeri
| |-+  Sekcija terijera (Moderator: elf)
| | |-+  Boje kod AST
« natrag naprijed »
 Str: 1 [2] 3 4 5 Dolje Ispis
Autor Tema: Boje kod AST  (Posjeta: 25885 )
bubačica
Maxi user

« Odgovor #15 : Siječanj 11, 2008, 12:48:05 »

Vrlo interesantna tema i moram priznati da bi ja birala najviše po boji ali nakon pročitanog bi malo više razmislila.

Koji su zdravstveni problemi vezani za te boje? Da li se radi o kožnim problemima ili nečem drugom?

Sad ću možda lupiti, i nadam se da će na ovo odgovoriti i netko ko se više razumije, ali s obzirom na one stvari koje znam i koje vidim kod pasa ovih boja... Osim alergija (koje se kod stafića javljaju i kod drugih boja, ali mislim da su kod ove dvije puno izraženije), i to ne samo kožnih, mislim da su psi ovih boja općenito osjetljiviji i podložniji raznim bolestima. Ne znam točno s čime to ima veze, ali sigurno s nekim odnosima u genetici nasljeđivanja, sa dominantnim i recesivnim genima. Općenito (ne samo kod stafića), kod bijelih pasa, (dalmatineri, DA), pa čak i životinja općenito (npr. maca) postoji veća vjerojatnost da se prenese gen gluhoće.

Vjerojatno ima još toga, a ja se nadam da će se javiti netko ko o tome zna više, jer i mene to zanima i voljela bi naučiti.
-->
Evidentirano

pas je čovjeku čovjek
Nina
Maxi user

Spol: Ženski

« Odgovor #16 : Siječanj 11, 2008, 01:55:48 »

Nisam znalac za staffiće, ali obožavam genetiku boja pa se nadam da se smijem uključiti...  icon_mrgreen
Kod bijelih pasa ne postoji poseban gen za gluhoću, nego je ona direktna posljedica nedostatka pigmenta. Da bi unutarnje uho funkcioniralo normalno, dlačice koje se unutra nalaze moraju biti pigmentirane... evo objašnjenja:

Citat:
The inner ear consists of three segments: cochlea, vestibule and semicircular canals. The cochlea is coiled like a snail's shell and is filled with fluid. Within the basilar membrane of the cochlea is the organ of Corti. It contains hair cells which act as receptors. The vibrations pass from the stirrup (stapes) to the cochlea. The vibrations pass through the cochlea, vibrating the membrane. The organ of Corti and hair cells are located on its membrane, causing the hair cells to move. The hair cells convert the mechanical energy to electrical nerve energy which passes along the cochlear nerve and on through the network of nerves to the brain stem. This is where the lack of pigment comes into play in causing deafness. In order for the hair cell to convert the mechanical energy into electrical or nervous energy, the hair cell must contain a pigment cell. If there is not pigment cell, the hair cell cannot convert the mechanical energy and the sound path ends before reaching the brain stem. The degree of conduction deafness depends upon the extent of the lack of pigment in the inner ear. Some pigment would allow partial hearing and total lack of pigment would cause total deafness. This could occur in one or both ears.

Ako je glava psa nepigmentirana (bijela... ali nije svaka bijela nužno nepigmentirana icon_arrow vidi topic o bojama), povećava se šansa da je nepigmentirano i unutarnje uho pa će takav pas možda biti gluh na jedno ili oba uha. Ako ga parimo sa psom zatvorenije pigmentacije, svi štenci s pigmentiranim glavama (i kao posljedica toga pigmentiranim unutarnjim uhom) će 100% imati normalan sluh... ova vrsta gluhoće se ne može prenijeti odvojeno od nepigmentacije.
-->
Evidentirano

bubačica
Maxi user

« Odgovor #17 : Siječanj 11, 2008, 02:49:20 »

Hvala Nina za ove informacije! Ako imaš još kakvih saznanja, piši! Sve informacije vezane uz boju su dobrodošle!
-->
Evidentirano

pas je čovjeku čovjek
Nina
Maxi user

« Odgovor #18 : Siječanj 14, 2008, 11:38:29 »

Nitko ne zna odgovor na moja pitanjca s prošle stranice...? icon_sad
O bojama se stvarno može puno pisati, probat ću sastaviti nekakav općeniti tekstić u topicu o genetici boja pa možda i ovdje kapne koji post...
-->
Evidentirano

tiho
User
**

Spol: Muški

« Odgovor #19 : Siječanj 20, 2008, 01:29:12 »

Lukner je u svojoj knjizi iz 1998 pisao nešto o pitanju red boje  te mislim da se radilo o extension genotipu.
-->
Evidentirano
tiho
User
**

« Odgovor #20 : Siječanj 20, 2008, 01:30:25 »

Laukner - pogrešno sam napisao ime.  icon_eek
-->
Evidentirano
Nina
Maxi user

« Odgovor #21 : Siječanj 20, 2008, 03:09:04 »

Hvala tiho! icon_biggrin
Malo detaljniji tekst o bojama...
http://ljubimci-forum.com/index.php?topic=24193.msg1191101#msg1191101
... pa ovdje može nastavak u kontekstu stafforda lucky
-->
Evidentirano

tiho
User
**

« Odgovor #22 : Siječanj 21, 2008, 12:59:59 »

Sad sam pomnije pročitao Locnerovo pisanje o crvenoj boji.
Navodi da je RED boja kod staforda vrlo slična ee genotipu.
-->
Evidentirano
Nina
Maxi user

« Odgovor #23 : Siječanj 29, 2008, 10:13:41 »

Danas sam se imala priliku družiti s jednim prekrasnim seal staffordom... pinklove1
Stvarno interesantna boja, iz kojih kombinacija se sve može dobiti? Kakve štence daju?
-->
Evidentirano

tiho
User
**

« Odgovor #24 : Siječanj 30, 2008, 03:22:09 »

Seal boja u nekakvom dilute fakotru bi značila PRVO razređenje crne boje.
S obzirom da nasanak plave boje potrebno (B_,dd), a s obziro da sam u jednoj literaturi našao  da 2 (BB) daju crnu boju, ali i (BB,Bb) da daju crnu a nigdje se ne spominje seal biti će da se radi o toj boji ili možda (BB,bb) ovo zadnje je nagađanje.
Definitvno je da se Seal boja razrjeđenje crne.
Moje drugo leglo je bilo sa Seal mužjakom i blue/fawn ženkom.
Dobio sam 2 seal šteneta, 2 crvena, 3 plava, 1 fawn.
Dok je moj prijatelj pario blue/fawn mužjak i seal ženka.
Dobio 2 crna,1 seal, 1 crveno i 1 blue/fawn.
-->
Evidentirano
tiho
User
**

« Odgovor #25 : Siječanj 30, 2008, 06:08:23 »

Često se zna čuti da boja oka prati boju dlake.O tome bih htio nešto napisati.
U većini razgovora s uzgajačima i poznavateljima pasmine znao sam čuti, ima nešto svjetlije oko ali to je OK s obzirom na boju dlake.Donekle u tome ima istine recimo kod blue/fawn, blue pasa. A što je recimo s crnim psima koji imaju oko boje jantara ili plavo.
Radi se o nečem sasvim drugom. Zapravo, nasljeđivanje dlake je poligensko nasljeđivanje što znači da se informacije za pojedinu osobinu nalaze više gena, a za oko samo na jednom genu tj.paru gena.Ukoliko je dominatno pa čak i možda recesivno prenoseno imamo veliki problem u uzgoju kojega se teško riješiti.Dominacija i recesivnost su pojmovi vezani za fenotip.
U razgovoru s jednim uzgajačem iz Amerike kad smo se dotakli teme o bojama kad sam mu spomenio dilute boje recimo on se nasmijao.Koliko sam ga uspio shvatiti pokušao mi je objasniti da se tu radi o kodominaciji gena npr.crveno i bijelo daju roza. I na taj način mi je pokušao objasniti o ''dilute'' bojama.
Neki u Americi npr.S.Novicki smatra da ima 5 glavih separiranih gena koji određuju boju dlake kod staffa.
1. crno i crveno
2.razrjeđeni faktor ili nerazrjeđeni
3.tigrasti
4. black and tan
5. spotting factor (radi se o tome koliko ima bjeline)

Navodi da je tigrasta dominantna nad svim ostalim bojama, da je crna dominantna nad crvenom.

-->
Evidentirano
Nina
Maxi user

« Odgovor #26 : Veljača 01, 2008, 11:12:34 »

Nisam skužila, koji bi onda bio genotip za seal? Pas iz primjera sigurno ima Dd ako je dao plave štence, ali je li ta kombinacija "kriva" za seal boju? Nešto kao nekompletna dominacija, dilute (d) probija iako je crna (D) dominantna... ili je u pitanju nešto drugo? Što stoji na B i je li to uopće bitno u ovom slučaju?

Blue/fawn je crvena/krem s plavim nosom ili...? Kako izgledaju štenci, može koja slikica legla? lucky

Interesantan tekst o očima, ako je samo jedan par gena u igri, trebalo bi biti dosta jednostavno za pratiti. Koja je osobina dominantna, tamno ili svijetlo oko?
-->
Evidentirano

tiho
User
**

« Odgovor #27 : Veljača 01, 2008, 05:27:51 »

Što se tiče oka dominatno bi svakako trebalo biti tamnije oko jer ima formu gena koja je aktivnija tj. ima jači promotor ili je sam gen po sebi takav da mu je transakcija jača. Ali sama znaš da to nije pravilo i zato se pojavljuje svijetlo oko.
Za seal ne znam točno ono što sam ti napisao pročitao sam u jednoj literaturi prije godinu dana a seal boja se ne spominje.
Blue/fawn je drugo razrijeđenje crvene nakon fawn boje.
-->
Evidentirano
Amun_ra
Mini user
*

« Odgovor #28 : Veljača 11, 2008, 01:23:46 »

super link  lgh

bar mi se pojasnilo zakaj na našem stafu ima boje čokolade a bio je kao mali crn icon_biggrin
-->
Evidentirano
bukovski
User
**

« Odgovor #29 : Veljača 27, 2008, 07:18:07 »

Ajmo geneticari oni koji se trude da to budu... voleo bih ovako strucno objasnjenje u vezi boja. Na dosta stranih foruma i sajtova se prica kako dva zuta psa ne mogu dati crnog staffa , a kao sto svi znamo a eto vidi su par legala i javno na par mesta ista stvar se desava. Dal su se "stranci" malo zeznuli ili ipak mi znamo nesto sto oni ne znaju ili je to trikolor gen kod koga se paljevina ne vidi kao u nekim primerima kod drugih rasa gde se paljevina izgubi a pas je ustvari trikolor ???
hvala
-->
« Zadnja izmjena: Oľujak 01, 2008, 10:25:24 surefire » Evidentirano

Str: 1 [2] 3 4 5 Gore Ispis 
« natrag naprijed »
Skoči na:  

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines
Marketing: oglašavanje na forumu